Terasy a zahradni domky
Terasy kontakt
Terasy

Kamenné podlahy

Dlažební kostky jsou vyráběny nejčastěji ze žuly, vápence, či převážně dříve z křemence (tzv. kočičí hlavy). Na chodníky se používaly menší, černé kostky které byly z čediče (lávy). Pro modernější typy dlažby, zejména pro zámkovou dlažbu na chodnících, se používají ve funkci dlažebních kostek betonové tvárnice, někdy i keramické materiály. Tvrdost a odolnost kostek se tedy liší podle materiálu.

Někdy se k tvorbě dlažby používá více druhů kostek, jejich rozdílná barva vytváří dekorativní nebo informativní mozaiku nebo vodorovné dopravní značení. Kostky mají různý rozměr a tvar v závislosti na použitém materiálu a na účelu dlažby – pro chodníky se obvykle používají menší dlažební kostky, křemencové „kočičí hlavy“ se obvykle dělaly větší a s obdélníkovým půdorysem, žulové kostky menší a krychlové.

Dlažba se ke zpevnění ulic a silnic používala již od starověku a ve středověku – ne vždy však byla vytvářena z dlažebních kostek, někdy se používalo i lámaného kamene. V moderním světě je vytlačovánaasfaltem (živicí) a betonem.

Dlažební kostky

Polygonální dlažby